Już pierwsza wizyta u dentysty wywołuje lęk. Dlaczego od dziecka boimy się spotkań w gabinecie stomatologicznym? I czy można to zmienić? Większość ludzi odczuwa zaniepokojenie na samą myśl o położeniu się w fotelu gabinetu dentystycznego. Czy taki niepokój wynika z rzeczywistych, trudnych wspomnień czy jest jedynie skutkiem błędów wychowawczych i utrwalania pewnego, społecznego sposobu myślenia?
PIERWSZA WIZYTA U DENTYSTY – CZY STOMATOLOG DZIECIĘCY STRASZY?
Skąd bierze się strach przed dentystą u dzieci? Dzieci nie wiedzą co czeka ich w takiej sytuacji jak wizyta dziecka u stomatologa. Kiedy jednak słyszą, że lekarz dentysta wyleczy im ząbki, swoje opinie kształtują często na podstawie wizyt u lekarza rodzinnego. Kojarzą się one z zastrzykami i niesmacznymi lekarstwami. Swoje doświadczenia nakładają na obraz kolejnych odkryć świata medycyny. Jeżeli strach przed dentystą odczuwają także rodzice – dziecko zaczyna się jeszcze bardziej bać. Niepotrzebnie – stomatolog dziecięcy jest empatyczny, wyrozumiały i cierpliwy. Posiada narzędzia i materiały, dzięki którym może wytłumaczyć dziecku dlaczego warto dbać o zęby, czym jest prawidłowa higiena jamy ustnej i jakie zagrożenia niosą ze sobą zaniedbania w tym obrębie.
STRACH PRZED DENTYSTĄ A STRASZENIE DENTYSTĄ
Wielu rodziców wykorzystuje niestety zawód stomatologa do straszenia dzieci. Dentysta pojawia się w rozmowach, w których stawką jest wywołanie u dziecka konkretnego zachowania i zmian. W takiej sytuacji dziecko naturalnie odbiera wizytę jako negatywną albo nawet zagrażającą życiu. Pojawia się lęk i złe nastawienie, rozwijane podświadomie przez okres dojrzewania i resztę życia.
DENTYSTA DLA DZIECI – CO LECZY?
Stomatolog dla dzieci (specjalizacja nazywana pedodoncją) zajmuje się między innymi:
- leczeniem próchnicy zęba
- leczeniem zębów mlecznych
- leczeniem ubytków
- leczeniem błony śluzowej
- korygowaniem wad zgryzu
ZNIECZULENIE U DENTYSTY JEST DLA KAŻDEGO
Stomatolog zawsze proponuje znieczulenie i jeśli leczone miejsce jest szczególnie podatne na ból, zwraca na to uwagę. Znieczulenie u dentysty może wywołać mały dyskomfort, jednak już po chwili wykonanie jakichkolwiek zabiegów przy zębach i dziąsłach przestaje być odczuwalne. Chociaż próg odczuwania bólu różni się, nie tylko dentysta dla dzieci sięga po łagodzący środek. Dorośli pacjenci korzystają z niego równie często.
LEKARZ DENTYSTA A ZABIEGI DLA DOROSŁYCH
W gabinecie lekarza dentysty z dorosłymi pacjentami najczęściej wykonywane zabiegi to:
- Leczenie kanałowe
- Usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, lakierowanie zębów
- Odbudowa zęba
- Ekstrakcja zęba
- Leczenie chirurgiczne
OPRYSZCZKA A DENTYSTA – KIEDY NIE IŚĆ DO DENTYSTY?
Co zrobić kiedy pojawia się opryszczka a dentysta jest już umówiony? Wszystkie działania w obrębie jamy ustnej przy zmienionej chorobowo wardze nie są wskazane. Jeżeli opryszczka wargowa dokucza bólem, pieczeniem, zaczerwienieniem lub widocznymi pęcherzykami i popękaniami, ingerencja dentysty może pogłębić zakażenie i rozprzestrzenić wirusy. Chociaż leczenie opryszczki jest czasochłonne, musi ono poprzedzić wizytę u stomatologa.
Ja na szczescie znalazlam dobrego dentyste dla dzieci i moj maluch czuje sie bardzo omfortowo jak do niego chodzi. A dbam o to zeby chodzil regularnie 😛
Miałam leczenie kanalowe raz w zyciu i nie chce drugiego razu ani nie zycze nikomu. Gdyby nie to, ze mam dobrego stomatologa to w zyciu bym nie wrocila do jego gabinetu 😀
Ja tam zawsze biore znieczulenie w zastrzyku, jako nie ufam tym wersjom w spreju 😛
E tam, dentysty nie ma sie co bac. Mamy XXI wiek i narzedzia oraz techniki nawet takiego wyrywania zębów poszly troche do przodu